Az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének nyilatkozata

Az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének nyilatkozata

Az ELTE BTK Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézetének munkatársai szolidárisak a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársaival az intézményt ért méltatlan politikai támadások közepette.

A PIM, amellyel Intézetünk oktatói és kutatói munkája során egyaránt szorosan együttműködik, az ország legfontosabb irodalmi múzeuma. Kiemelkedően fontos nemzeti értéket képviselő kézirat-, dokumentum- és tárgygyűjteményt őriz, irodalmi hangtárat gondoz, gazdája a Digitális Irodalmi Akadémiának, központja a digitális bölcsészetnek, valamint a múzeumpedagógiának. Ezen kívül hozzátartozik a Kassák Múzeum és az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet is. Munkatársai maguk is magas szintű szakmai munkát végeznek, amiről kiadványok sora tanúskodik, és biztosítják a kutatási lehetőséget a Kárpát-medence irodalomtudományos szakemberei számára.

Az intézmény főigazgatójának közös megegyezéssel történt elmozdítása után az állam, közvetlenül a felügyeletet gyakorló minisztérium felelősségének tekintjük, hogy a PIM közgyűjteményi funkcióját, muzeológiai munkáját a korábbi évtizedek hagyományainak és a jövő technológiai követelményeinek megfelelően, magas színvonalon legyen képes ellátni. Ennek érdekében feltétlenül szükségesnek tartjuk, hogy az intézmény az irodalmi muzeológiában jártas, az akadémiai világban megbecsült szakember vezetése alatt működjék tovább.

A PIM múzeumi, közgyűjteményi funkciója mellett fontos szerepet tölt be a kortárs irodalmi nyilvánosság működtetésében is. Szellemi hagyományai a kortárs magyar irodalom egyedülálló otthonává, minden értékeket létrehozó alkotócsoport és alkotó közös hajlékává avatják. Közintézményként a Petőfi Irodalmi Múzeumnak változatlanul a magyar irodalom egyetemes értékeit, a köz javát kell szolgálnia, mindenféle politikai befolyás nélkül. Elvárjuk, hogy az ehhez szükséges feltételeket az új főigazgató személyén keresztül a kormányzat szavatolja.

Nyilatkozatunk kizárólag a Petőfi Irodalmi Múzeum közgyűjteményi és közintézményi szerepének, a magas színvonalú muzeológiai munka biztosítása érdekében született, Intézetünk a jövőben sem kíván semmiféle politikai küzdelem részesévé válni.

Bartal Mária

Bengi László

Bíró Ferenc

Czibula Katalin

Dánél Mónika

Devescovi Balázs

Eisemann György

Földényi László

Förköli Gábor

Gergye László

Gintli Tibor

Györffy Miklós

Imre Zoltán

Kelemen Pál

Kiss Farkas Gábor

Kulcsár Szabó Ernő

Kulcsár-Szabó Zoltán

Laczházi Gyula

Lengyel Imre Zsolt

Lénárt Tamás

Molnár Gábor Tamás

Reichert Gábor

Sardi Margit

Simon Attila

Scheibner Tamás

Schein Gábor

Seláf Levente

Szávai János.

Szilágyi Márton

Szűcs Terézia

Tamás Ábel

Vaderna Gábor

Vitekné Balogh Piroska

Zahari István

Zsadányi Edit 

2018.10.24.