Az örökség terhe

Arany László életét és műveit tárgyaló tanulmánykötet jelent meg a XVIII-XIX. Századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszék gondozásában

2022.06.20.
Az örökség terhe

Az örökség terhe. Arany László élete és munkássága címmel jelent meg Arany László életét és műveit tárgyaló tanulmánykötet a XVIII-XIX. Századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszék gondozásában.

Arany László (1844–1898) nem mindennapi örökséget kapott útravalóul: Arany János fiaként a magyar és a világirodalomba való természetes bekapcsolódás jutott neki osztályrészül, viszont gyermekkorától fogva élete végéig apjának nyomasztó árnyékában élt, hiába ért el jelentős eredményeket számos más területen. Alighanem nemzedéke egyik legnagyobb formakultúrájú költői tehetsége volt, s bár az alkatának alighanem leginkább megfelelő irodalmi pályafutásban is inkább bénította az apai példa, mégis létrehozta generációjának egyik legmaradandóbb teljesítményét, A délibábok hősét.

Az író, folklorista, jogász, gazdasági szakember szerteágazó életútjának feltárására vállalkozik ez a tanulmánykötet, több tudományág (irodalomtörténet, néprajz, történettudomány) képviselőinek bevonásával. A gyűjtemény összeállítására születésének 175. évfordulója adta az apropót, s valóban időszerű feladatnak bizonyult, mert mind ez idáig nem valósult meg olyan kollektív vállalkozás, amely nem egyszerűen apja visszfényeként vagy utójátékaként tekintett volna Arany Lászlóra.

E kötet a hagyaték majdnem teljes pusztulása miatt szinte feltárhatatlanná váló életpályának az eddigi legteljesebb megközelítése, amely a későbbi kutatások számára is megnyitja az utat. Az Arany László teljesítményével való számvetés ugyanis a 19. századi értelmiségtörténet szempontjából is elengedhetetlen: általa képet kapunk az egyik legjelentősebb intellektuális tradíciót őrző Arany család szellemi kisugárzásáról, és bepillanthatunk társadalmi kapcsolatrendszerébe.

Szilágyi Márton bevezető tanulmánya és a kötet tartalomjegyzéke elérhető innen.

A kötet megrendelhető a kiadó oldalán.