Monográfia a 19. századi magyar emlékezetpolitikáról

2022.07.02.
Monográfia a 19. századi magyar emlékezetpolitikáról

Az Arany János Emlékmúzeumot a költő fia, Arany László alapította. A nagyszalontai Csonka toronyba kerülő emlékhely a 2017-es emlékévben újult meg, az új kiállítás kurátora Vaderna Gábor volt. Ennek a munkának az eredményeként született meg 2020-ban a Honnan és hová? Arany János és a nagyszalontai hagyomány című monográfia, mely a költő pályáját a nagyszalontai helyi történelmi emlékezet kontextusában elemezte. A most megjelent román nyelvű könyv, a Traumă și modernitate: Identitatea locală a Salontei și cariera unui poet maghiar din secolul 19. a magyar könyv alapján készült, de jelentős módosításokon esett át. Az új kiadvány középpontjában az a kérdés áll, hogy a nagyszalontai magyar elit milyen módon próbálta meg egyeztetni a helyi hagyományokat a modernizáció folyamataival, s ehhez miként tudták felhasználni a helyi költő, Arany János kultuszát. Az emlékezet intézményesítése a nagyszalontaiak számára egyszerre jelentette a történelmi traumák feletti emlékezetpolitikai uralmat, illetve bekapcsolódást a modernizálódó Magyarország urbanisztikai trendjeibe. Ebből a helyi perspektívából válik érthetővé a magyar nemzetépítés kettőssége: a hagyományok folyamatos újrakonstruálását és a modernizáció heurisztikus tapasztalatának összekapcsolását.

A monográfia fordításában közreműködött a Román Tanszék doktori hallgatója, Fancsali Róbert, valamint nyelvi lektora, Florin Cioban.

Gábor Vaderna: Traumă și modernitate: Identitatea locală a Salontei și cariera unui poet maghiar din secolul 19., trad. Róbert Fancsali – Annamária Codău, Cluj-Napoca: Presa Universitară Clujeană, 2022.