Emigráns Európa
CELSA Emigráns Európa Projekt (2021-2024)
Az "Émigráns Európa" kutatási projekt azt vizsgálja, hogy a kelet-európai emigránsok hogyan hatottak a helyi közösségekre, amelyekhez csatlakoztak, és milyen hatással voltak a társadalmi, kulturális és vallási mozgalmakra, a civil társadalomra és a közösségi értékekre. Ez megfordítja a hagyományos történeti kutatás szempontjait, amelyek elsősorban a migránsok befogadó társadalmakhoz való alkalmazkodására összpontosítanak. A projekt a különböző nyelvi és nemzeti hátterű bevándorlói körök közötti interakciókat is vizsgálja. E szempontok előtérbe helyezésével a projekt célja, hogy árnyaltabban megértse a befogadás és a civil aktivizmus európai kultúrájának kialakulását a második világháború utáni időszakban. A kutatás során a belgiumi és hollandiai magyar irodalmi és kulturális intézményrendszer kiépülésének vizsgálata és digitális feltérképezése is figyelmet kap.
A projekt egyik legfőbb célkitűzése, hogy a négy közép-európai ország (Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország) emigránsairól szóló tudományos kutatásokat közvetlen párbeszédbe hozza az új elsődleges forrásokkal és a hollandiai, illetve belgiumi emigránsok életéről szóló tanulmányokkal. Ennek érdekében jött létre az "Émigré Europe" a Central Europe Leuven Strategic Alliance (CELSA) támogatásával, mely összekapcsolja a Leuveni Katolikus Egyetem, a KADOC kutatóközpont, a Jagelló Egyetem (Krakkó, Lengyelország), az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Károly Egyetem (Prága, Csehország) kutatóit. Az ELTE-n intézetünk ad otthont a Scheibner Tamás társ-témavezetése alatt megvalósuló projektnek.
További információ: Émigré Europe
A projekt budapesti konferenciája: East Central European Émigrés and the Shaping of Civil Societies in the Low Countries (ELTE, 2023. május 11-12.)