Mesterképzés

A mesterképzésben (magister, master; MA: Master of Arts, MSc: Master of Sciences) mesterfokozat és szakképzettség szerezhető. A mesterfokozat a második felsőfokú végzettségi szint. Mesterképzésre az vehető fel, aki legalább alapfokozatot és szakképzettséget vagy ezzel egyenértékű, a korábbi képzési rendszer szerinti főiskolai szintű végzettséget és szakképzettséget, illetve egyetemi szintű végzettséget és szakképzettséget tanúsító oklevelet vagy mesterfokozatot szerzett.
A Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet munkatársai az ELTE Bölcsészettudományi Karán több mesterképzésben is végeznek oktatói tevékenységet. A lap tetején található menüpontokra kattintva találhat ezekről további információt. A humántudományokban a mesterképzések jelentős része 4 féléves (2 éves) képzési elkötelezettséget jelent. A képzés során 120 kreditet kell teljesíteniük a diákoknak, azonban ennek összetétele az adott képzés sajátosságainak megfelelően szakról-szakra változik.
Intézetünk két nagyobb mesterképzési szakja az Irodalom- és kultúratudomány, illetve a Magyar nyelv és irodalom mesterképzés. Az előbbi kiemelten az irodalmi érdeklődésű hallgatóknak ajánlott képzés, amelynek követelményrendszerében nem szerepelnek hangsúlyosan nyelvtudományi tárgyak. A Magyar nyelv és irodalom szak azon hallgatóknak ideális, akik a nyelvtudományban kívánják folytatni tanulmányaikat, kutatásaikat; esetleg még nem döntöttek az irodalomtudomány vagy a nyelvtudomány közül; vagy akár nem szeretnék élesen elválasztani a két kutatási területet. A két szakon szakirányos specializáció lehetséges. A különböző szakirányokon a hallgatók egy-egy szűkebb tárgyterület kutatási lehetőségeivel mélyebben ismerkednek meg. A szakirányos képzés során a hallgató segítséget kap szakdolgozata kidolgozásához, valamint megnyílik az út a doktori képzés előtt is.
A Színháztudomány mesterszakot a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet, valamint a Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet közösen gondozza. Ennek megfelelően a kortárs színházkultúra, illetve a színháztörténet értelmezési lehetőségei interdiszciplinárisan, a jelen kihívásainak megfelelően jelennek meg. Így az ELTE által kínált képzés, az oktatók szakmai profilja miatt is, erősen különbözik a már létező hazai színháztudományi szakoktól, hiszen a színháztudományt hangsúlyozottan irodalom- és kultúratudományi, esztétikai és művészetelméleti kontextusaiban vizsgálja. A különböző oktatói profilok, tudományos horizontok, módszertanok, nemzetközi tapasztalatok gazdagítják a hallgatókat, elősegítik a kreatív, adaptív, kritikai gondolkodás gyakorlását.
Intézetünk a Történeti Intézet által gondozott két mesterszak képzésében is részt vesz. A Hungarológia olyan multidiszciplináris képzést nyújt, amelyben a hallgatók a magyar nyelv, kultúra és történelem több területét is lefedi. A Közép-Európa tanulmányok mesterszak a régió történelmébe, kultúrájába nyújt betekintést, s a képzéshez választott közép-európai nyelvhez kapcsolódó nyelvi képzés is társul.
Illusztráció: Nyikolaj Bogdanov-Belszkij: Fejszámolás (1895)