Szakirányok
Szakirányok

Irodalom- és kultúratudomány, valamint Magyar nyelv és irodalom mesterszakon a kötelezően elvégzendő 120 kredit a következő képlet szerint épül fel: szakmai törzsanyag 40 kredit + szakirányi ismeretek 50 kredit + kötelezően szabadon választott kurzusok (a hallgató által nem választott szakirányok vagy a BVMD kódon meghirdetett kurzusok közül) 10 kredit + szakdolgozat 20 kredit. Az 50 kreditnyi szakirányú ismeret megszerzéséhez egy szakirány tárgyait kell elvégezni. A szakra való jelentkezéskor meg kell előzetesen jelölni a választott szakirányt, ám a későbbiekben lehetőség van ezeken változtatni.
Középkori és kora újkori irodalom
A Régi Magyar Irodalom Tanszék gondozásában működő szakirányon a hallgatók a magyar irodalom kezdeteitől a felvilágosodás koráig terjedő szerzőket és műveket ismerhetnek meg részletesen. Emellett a korszak kutatásához elengedhetetlen elméleti háttértudás átadására is alkalmat nyújtanak az órák, valamint a korszakhatárokat átívelő társművészeti vizsgálódásra is.
Klasszikus magyar irodalom
A szakirány a XVIII–XIX. századi irodalom iránt érdeklődő hallgatóknak indul. A szakirány órái a korszak kutatásához elengedhetetlen elméleti ismeretek elmélyítése mellett szövegolvasásra és interpretációra is alkalmat adnak, valamint kitekintenek az irodalom társművészetei felé is. A képzés során a hallgatók tutori rendszerben dolgozhatnak fel egy kutatási témát, a kurzusok a hallgatók érdeklődési irányaihoz alkalmazkodnak. A szakirányért a XVIII–XIX. századi Magyar Irodalomtörténeti Tanszék felel.
Modern magyar irodalom
A modern magyar irodalom szakirány hallgatói a magyar irodalom 1890-től napjainkig terjedő történetével foglalkoznak részletesen. A szakirány kurzusai négy kötelező modult képeznek: A XX. század elejének magyar irodalma (1890–1927); A XX. század magyar irodalma (1928–1948); A XX. század magyar irodalma (1949–1975); A magyar irodalom története 1975 után. A szakirány óráit a Modern Magyar Irodalomtörténeti Tanszék oktatói tartják.
Összehasonlító irodalom- és kultúratudomány
A szakirány célja, hogy a kortárs irodalom- és kultúratudományt meghatározó irányzatokba, illetve azoknak alapjaiba vezesse be a hallgatókat. A társművészeti vizsgálatok mellett a nyelv és irodalom kapcsolata, a művészet és a technika viszonya, valamint a társadalmi nemek és fordításelmélet olyan területek, amelyeket az órák érinthetnek. A szakirány kurzusait az Intézet Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudományi Tanszékének oktatói vezetik.
Irodalom- és kultúratudomány
Elméleti irányultságú szakirány, amelyen a hallgatók az irodalomelmélet számos kérdésével ismerkedhetnek meg behatóan. Poétikai és retorikai ismeretek mellett, filológiai és a szövegkiadáshoz kapcsolódó elengedhetetlen ismeretek is a kurzusok anyagát képzik, az irodalmi művek fordíthatósága, és a társművészeti vizsgálatok mellett. A szakirány működéséért a Magyar Irodalom- és Kultúratudományi Intézet felel.
Színháztudomány
A szakirány színháztörténeti és -elméleti képzést biztosít, valamint elengedhetetlen része a szakmai gyakorlat is. A hallgatók többek között megismerkedhetnek a színház kultúratudományi megközelítésével, kutatásmódszertani ismeretekkel és a színházi szakírás módszertanaival, az európai és hazai dráma- és színháztörténettel, az előadáselemzés és a drámaelemzés alapjaival. A képzésnek része a társművészetekkel, valamint a társtudományokkal való viszony szorosabb vizsgálata is. A szakirány kurzusait Intézetünk és a Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet oktatói tartják.
A tanegységlistát megtalálja itt.
Illusztráció: Leonyid Paszternak: Az alkotás szenvedélye.