Művelődéstudomány (specializáció és minor)
Művelődéstudomány (specializáció és minor)
Az alapképzésben minden bölcsész hallgatónak teljesítenie kell 180 kreditet, mely jellemzően tartalmazza a kötelező általános bölcsésztárgyakat, a képzési ág és az alapszak közös képzésének tantárgyait. Az oklevél kiadásához szükséges továbbá szakonként eltérő számú, szabadon választható kredit, amely az Egyetem bármely karáról felvehető. A hiányzó 50 kreditet a következő egységek valamelyikének elvégzésével teljesítheti a hallgató (a lehetőségek alapszakonként eltérőek): specializáció teljesítésével (alapszak egy speciális ismereteit összefoglaló modul), illetve minor specializáció abszolválásával (másik alapképzés szakterületi ismereteit tartalmazó specializáció, modul).
Az Összehasonlító Irodalom- és Kultúratudományi Tanszéken évek óta folynak az irodalomtörténet-írás lehetőségeivel, a művészeti kánonokkal, a narratív elméletekkel, a kultúrafilozófiával, a fordítással, az irodalom medialitásával és a társadalmi nemek szerepével foglalkozó kutatások. A Tanszék oktatói az irodalmat nem elkülönítve, hanem a társművészetekkel együtt, a kortárs diskurzusok, az elit és a hétköznapi kultúra összefüggésében szemlélik. A művelődéstudományi minor/specializáció ezt az interdiszciplináris, tudományközi szemléletet közvetíti.
A képzés első két (bevezető) félévében a művelődéstudomány alapjait, legfontosabb kérdéseit, kutatási irányait ismerhetik meg a stúdium iránt érdeklődők, valamint irodalom- és művészettörténeti (zene, képzőművészet, színház stb.) áttekintést kapnak. A hallgatók szabadon választhatják meg, hogy a bevezető tárgyakat az első évben vagy a minor/specializáció fölvétele után végzik el. A képzés további tárgyai a művelődéstudomány jelentősebb kutatási területeire (kulturális kánonok és intézmények, a kultúra régei, a művészetek és a médiumok szerepe, színháztudomány, műfordítás stb.) nyitnak rálátás, a kötelező és választható (BBN-CUL kódú) kurzusok széles választékát kínálva a hallgatók számára.
A minor/specializáció hallgatói a kötelezően előírt tárgyak mellé (32 kredit) érdeklődésüknek megfelelően választhatnak szaktárgyi órákat (18 kredit): tovább mélyíthetik művelődéstudományi ismereteiket (művelődéstudomány specializációs modul), betekintést nyerhetnek a dráma és a színház alapvető tendenciáiba, jellegzetességeibe (színházi alapismeretek specializációs modul), vagy a műfordítás specializációs modul óráin tehetik próbára magyar- és idegen nyelv tudásukat, s ismerkedhetnek meg a legfontosabb műfordítás-elméletekkel.
A Művelődéstudomány minor/specializáció felvétele valamennyi bölcsész alapszak, de elsősorban a magyar nyelv és irodalom, az esztétika, a film, a filozófia, a kommunikáció, a történelem, valamint az idegen nyelvi alapszakok mellé javasolt.
A tanegységlistát megtalálja itt.
A szakirány felelőse és szakmai irányítója Bengi László. A specializációval/minorral kapcsolatos kérdéseivel forduljon a szakirány felelőséhez vagy a specializációs modulok oktatóihoz!
Ismerje meg a szakot gondozó intézetet!